• +90 507 408 69 75
  • bilgi@fatihendustriyelsogutmaservisi.com
  • Kaptanpaşa Mahallesi Kasımpaşa Zincirlikuyu Caddesi No:127/B Beyoğlu/İSTANBUL

Kasap & Market Reyonu

Şarküteri dolabı, kasap, market, süpermarket, hipermarket… Gibi yerlerde kullanılan, her iki tarafı camla kaplı, cam kapaklı yatay dolap olarak tanımlanmakta ve içerisinde bulunan et, sucuk, sarma… Gibi yiyecekleri dondurmadan soğutan dolap türü olarak açıklanmaktadır.

Et ve et ürünleri ile birlikte salamura yiyeceklerin dondurulması ve sonrasında çözdürülmesi halinde hemen tüketilmesi gerektiğini tüm kadınlar bilirler. Bu nedenle bu yiyeceklerin satış noktalarında, müşteriye ulaştırılana kadar dondurulmadan muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aksi halde her biri, satın alınan noktadan eve ulaşana ve sonrasında yeniden buzdolabına konulana kadar çözülecek ve yeniden dondurulduğunda da bakteri üretmeye başlayacaktır. Söz konusu bu bakteriler ise insan sağlığı açısından zehirleyici etkiye sahiptirler. Bu nedenle, kasap dolabı olarak da bilinen şarküteri dolabının önemi oldukça fazladır.

Şarküteri dolabının bir diğer avantajı da her tarafının kapatılabiliyor olmasıdır. Böylelikle dolap içerisinde bulunan soğuk hava dışarı çıkmadığı için enerji tasarrufu sağlanır ve ayrıca dışarıdan dolap içerisine toz ya da böcek gibi istenmeyen zararlıların girmesi önlenmiş olur.

İletişime Geç